Schneider 140NOE77100 Ethernet network TCP/IP Module
/ 3
  • Manufacturer: Schneider
  • Part Number: 140NOE77100
  • Condition:New with Original Package
  • Product Type: Ethernet network TCP/IP Module
  • Country of Origin: France
  • Payment:T/T, Western Union
  • Shipping port: Xiamen
  • Warranty: 12 months
Description
Specifications
Main
  • Range of Product: Modicon Quantum automation platform
  • Product or Component Type: Ethernet network TCP/IP module
  • Concept: Transparent Ready
  • Web Server: Class B20
  • Web Services:
    • Rack viewer
    • Diagnostics via predefined web pages
    • Data Editor (via PC terminal)
  • Communication Service:
    • Modbus TCP messaging
    • I/O scanning
  • Communication Port Protocol: Ethernet Modbus TCP/IP
  • Physical Interface:
    • MT/RJ - 100BASE-FX fiber optic
    • RJ45 - 10BASE-T/100BASE-TX twisted pair
  • Transmission Rate: 10/100 Mbit/s
Complementary Specifications
  • Redundancy: Yes, hot standby redundant architecture
  • Supply: Via the power supply of the rack
  • Marking: CE
  • Local Signalling:
    • For 10 Mbps or 100 Mbps data rate (10 MB/100 MB): 1 LED
    • For collision detection (Coll): 1 LED
    • For download mode (Kernel): 1 LED
    • For Ethernet module fault (Fault): 1 LED
    • For Ethernet network status (RUN): 1 LED
    • For full-duplex mode (Fduplex): 1 LED
    • For module ready (Ready): 1 LED
    • For network active (Link): 1 LED
    • For rack operational (Active): 1 LED
    • For transmission/reception activity (TxAct/RxAct): 1 LED
  • Current Consumption: 750 mA at 5 V DC
  • Module Format: Standard
  • Net Weight: 0.761 lb (0.345 kg)
Environment
  • IP Degree of Protection: IP20
  • Product Certifications:
    • cUL
    • UL 508
  • Standards:
    • FM Class 1 Division 2
    • CSA C22.2 No 142
  • Resistance to Electrostatic Discharge:
    • 4 kV contact IEC 801-2
    • 8 kV on air IEC 801-2
  • Resistance to Electromagnetic Fields:
    • 9.1 V/m (10 V/m) 80…1000 MHz IEC 801-3
  • Ambient Air Temperature for Operation: 32…140 °F (0…60 °C)
  • Ambient Air Temperature for Storage: -40…185 °F (-40…85 °C)
  • Relative Humidity: 95% without condensation